Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT15-G3-08
Part No.:
GSOT15-G3-08
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
Shipping
GSOT15-G3-08 Information
Manufacturer:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
230W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)