Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT15C-HG3-08
Part No.:
GSOT15C-HG3-08
Description:
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23
Shipping
GSOT15C-HG3-08 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
345W
Capacitance @ Frequency:
90pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)