Vishay General Semiconductor - Diodes Division GSOT12C-HG3-08
Part No.:
GSOT12C-HG3-08
Description:
TVS DIODE 12VWM 26VC SOT23
Shipping
GSOT12C-HG3-08 Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
312W
Capacitance @ Frequency:
115pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)