Good-Ark Semiconductor GSL6TVS13A
Part No.:
GSL6TVS13A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
TVS, UNI-DIR, 600W, 13V, ESGB (S
Shipping
GSL6TVS13A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)