Good-Ark Semiconductor GSEV5B250
Part No.:
GSEV5B250
Package:
SC-79, SOD-523
Description:
TVS, ESD, SINGLE, BI-DIR, 5V, SO
Shipping
GSEV5B250 Information
Package/Case:
SC-79, SOD-523
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
5.78V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
58W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
25pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)