Good-Ark Semiconductor GSEP12U005
Part No.:
GSEP12U005
Package:
6-UFDFN Exposed Pad
Description:
TVS, UNI-DIR, 100W, 5V, DFN1616
Shipping
GSEP12U005 Information
Package/Case:
6-UFDFN Exposed Pad
Type:
Steering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels:
3
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.5V (Max), 12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
6.5V, 12.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs), 12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
100W, 300W
Power Line Protection:
Yes
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
0.8pF @ 1MHz (Max), 100pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)