Good-Ark Semiconductor GSEN12B035
Part No.:
GSEN12B035
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
TVS, ESD, SINGLE, BI-DIR, 12V, D
Shipping
GSEN12B035 Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
150W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
3.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)