Good-Ark Semiconductor GSEC12B006
Part No.:
GSEC12B006
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Description:
TVS, ESD, SINGLE, BI-DIR, LOW CA
Shipping
GSEC12B006 Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Series:
GSECxB006
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
550W
Power Line Protection:
No
Applications:
Ethernet, USB
Capacitance @ Frequency:
0.6pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-45°C ~ 125°C (TJ)