Bourns Inc. FW50A5R60JA
Part No.:
FW50A5R60JA
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 5.6 OHM 5% 5W AXIAL
Shipping
FW50A5R60JA Information
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
FWxxA
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
5.6 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Fusible, Safety
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)