Bourns Inc. FW10A5R10JA
Part No.:
FW10A5R10JA
Description:
RES 5.1 OHM 5% 1W AXIAL
Shipping
FW10A5R10JA Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)