Vishay Techno FHV075100MKNES
Part No.:
FHV075100MKNES
Manufacturer:
Vishay Techno
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 100M OHM 10% 1/4W RADIAL
Shipping
FHV075100MKNES Information
Manufacturer:
Vishay Techno
Series:
FHV Radial
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Resistance:
100 MOhms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Thick Film
Features:
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Radial
Size / Dimension:
0.570" L x 0.125" W (14.48mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.290" (7.36mm)