Good-Ark Semiconductor F4TVS14A
Part No.:
F4TVS14A
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
SOD-123F
Description:
TVS, UNI-DIR, 400W, 14V, ESGA (S
Shipping
F4TVS14A Information
Manufacturer:
Good-Ark Semiconductor
Package/Case:
SOD-123F
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17.2A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)