STMicroelectronics ESDA8V2-1MX2
Part No.:
ESDA8V2-1MX2
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
2-UFDFN
Description:
TVS DIODE 5VWM 18.5VC 2UQFN
Shipping
ESDA8V2-1MX2 Information
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
2-UFDFN
Series:
ESDA, TRANSIL™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V
Voltage - Breakdown (Min):
8.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
27A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
350pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)