Infineon Technologies ESD3V3S1B02LSE6327XTSA1
Part No.:
ESD3V3S1B02LSE6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 6.8VC TSSLP-2-1
Shipping
ESD3V3S1B02LSE6327XTSA1 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
6.8V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
14pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)