Panasonic Electronic Components ERJ-2RKF1150X
Part No.:
ERJ-2RKF1150X
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0402
Shipping
ERJ-2RKF1150X Information
Manufacturer:
Series:
ERJ-2RK
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
115 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)