Panasonic Electronic Components ERJ-1GNF1911C
Part No.:
ERJ-1GNF1911C
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/20W 0201
Shipping
ERJ-1GNF1911C Information
Manufacturer:
Series:
ERJ-1GN
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.91 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0201
Size / Dimension:
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):
0.010" (0.26mm)