Panasonic Electronic Components ERA-2AED151X
Part No.:
ERA-2AED151X
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/16W 0402
Shipping
ERA-2AED151X Information
Manufacturer:
Series:
ERA-2A
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
150 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)