Microchip Technology EPS12HR2
Part No.:
EPS12HR2
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 12VWM 21.6VC A AXIAL
Shipping
EPS12HR2 Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V
Voltage - Breakdown (Min):
13.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
21.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
40.3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
150W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)