Taiyo Yuden EMK105BJ105MVHF
Part No.:
EMK105BJ105MVHF
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Shipping
EMK105BJ105MVHF Information
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)