INPAQ Technology Co., Ltd EGA10402V12AMDG
Part No.:
EGA10402V12AMDG
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Category:
TVS Diodes
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
ESD SUPPRESSORS 0402 VDC 12V CP
Shipping
EGA10402V12AMDG Information
Manufacturer:
INPAQ Technology Co., Ltd
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Series:
EGA AMDG
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
30V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
DVI, HDMI, Telecom, USB
Capacitance @ Frequency:
0.2pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)