Conesys D38999/24WF28PB
Part No.:
D38999/24WF28PB
Manufacturer:
Conesys
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Shipping
D38999/24WF28PB Information
Manufacturer:
Conesys
Series:
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
28
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
F-28
Shell Size, MIL:
F
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Rear Side Nut
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
B
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Material Flammability Rating:
Shielding:
Shielded
Current Rating (Amps):
7.5A, 13A