Bourns Inc. CR0402-JW-512GLF
Part No.:
CR0402-JW-512GLF
Description:
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402
Shipping
CR0402-JW-512GLF Information
Series:
CR0402
Resistance:
5.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)