ITT Cannon, LLC CIR020R-14S-6P-F80-T12-13
Part No.:
CIR020R-14S-6P-F80-T12-13
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT MALE 6POS GOLD CRIMP
Shipping
CIR020R-14S-6P-F80-T12-13 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
CIR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Male Pins
Number of Positions:
6
Grade:
Qualification:
Shell Size - Insert:
14S-6
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Bayonet Lock
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
Environment Proof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
13A
Voltage Rating:
200VAC, 250VDC