KOA Speer Electronics, Inc. CFS1/2C471J
Part No.:
CFS1/2C471J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 470 OHM 5% 1/2W AXIAL
Shipping
CFS1/2C471J Information
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
CF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
470 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
-450/ +350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.112" Dia x 0.248" L (2.85mm x 6.30mm)