KOA Speer Electronics, Inc. CF1/2C5R1J
Part No.:
CF1/2C5R1J
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RESISTOR
Shipping
CF1/2C5R1J Information
Manufacturer:
KOA Speer Electronics, Inc.
Series:
CF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5.1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.118" Dia x 0.335" L (3.00mm x 8.50mm)