ITT Cannon, LLC CB0-22-14SC
Part No.:
CB0-22-14SC
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT
Shipping
CB0-22-14SC Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
CB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
19
Grade:
Qualification:
MIL-DTL-5015
Shell Size - Insert:
22-14
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Reverse Bayonet Lock
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Silver
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
50V