ITT Cannon, LLC CA3106E24-28PF42
Part No.:
CA3106E24-28PF42
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS
Shipping
CA3106E24-28PF42 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
CA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
24
Grade:
Qualification:
MIL-DTL-5015
Shell Size - Insert:
24-28
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:
Termination:
Solder Cup
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Silver
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
50V