ITT Cannon, LLC CA3102E22-14PF80A176
Part No.:
CA3102E22-14PF80A176
Description:
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Shipping
CA3102E22-14PF80A176 Information
Series:
CA
Number of Positions:
19
Shell Size - Insert:
22-14
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
50V