ITT Cannon, LLC CA3100R18-1SK10
Part No.:
CA3100R18-1SK10
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Category:
Circular Connector Assemblies
Package:
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
Shipping
CA3100R18-1SK10 Information
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
Series:
CA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:
10
Grade:
Qualification:
MIL-DTL-5015
Shell Size - Insert:
18-1
Shell Size, MIL:
Mounting Type:
Panel Mount
Mounting Feature:
Flange
Termination:
Crimp
Fastening Type:
Threaded
Orientation:
N (Normal)
Primary Material:
Metal
Shell Material:
Aluminum Alloy
Shell Finish:
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:
Gold
Color:
Olive Drab
Ingress Protection:
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:
Shielding:
Current Rating (Amps):
22A
Voltage Rating:
50V