Diotec Semiconductor BZW06-273B
Part No.:
BZW06-273B
Description:
TVS DO15 273V 600W UNIDIR
Shipping
BZW06-273B Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
273V
Voltage - Breakdown (Min):
304V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
438V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)