Diotec Semiconductor BZW06-188B
Part No.:
BZW06-188B
Description:
TVS DO15 188V 600W UNIDIR
Shipping
BZW06-188B Information
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
188V
Voltage - Breakdown (Min):
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
301V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)