Diotec Semiconductor BZW06-154B
Part No.:
BZW06-154B
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Description:
TVS DO15 154V 600W UNIDIR
Shipping
BZW06-154B Information
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
154V
Voltage - Breakdown (Min):
171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 175°C (TJ)