EPCOS - TDK Electronics B43713A6398M000
Part No.:
B43713A6398M000
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Shipping
B43713A6398M000 Information
Series:
B43713
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
26mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
14.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
45 mOhms
Lead Spacing:
1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:
3.027" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):
5.677" (144.20mm)