EPCOS - TDK Electronics B43712A9109M000
Part No.:
B43712A9109M000
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Shipping
B43712A9109M000 Information
Series:
B43712
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
22.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
20 mOhms
Lead Spacing:
1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:
3.027" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):
7.547" (191.70mm)