EPCOS - TDK Electronics B43701A5109M000
Part No.:
B43701A5109M000
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Shipping
B43701A5109M000 Information
Series:
B43701
Product Status:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
13mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
21 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.3 A @ 100 kHz
Impedance:
22 mOhms
Lead Spacing:
1.248" (31.70mm)
Size / Dimension:
3.027" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max):
7.547" (191.70mm)