EPCOS - TDK Electronics B43643A5687M050
Part No.:
B43643A5687M050
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
B43643A5687M050 Information
Series:
B43643
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
170mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
270 mOhms
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.870" (47.50mm)