EPCOS - TDK Electronics B41821A6476M
Part No.:
B41821A6476M
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Shipping
B41821A6476M Information
Series:
B41821
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.2Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
155 mA @ 120 Hz
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)