EPCOS - TDK Electronics B32671L6153J000
Part No.:
B32671L6153J000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD
Shipping
B32671L6153J000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)