EPCOS - TDK Electronics B32560J0474K000
Part No.:
B32560J0474K000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
2-DIP
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC 2DIP
Shipping
B32560J0474K000 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
2-DIP
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)