EPCOS - TDK Electronics B32529C0684M189
Part No.:
B32529C0684M189
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.68UF 20% 63VDC RADIAL
Shipping
B32529C0684M189 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.287" L x 0.177" W (7.30mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)