EPCOS - TDK Electronics B32520C0474K189
Part No.:
B32520C0474K189
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Shipping
B32520C0474K189 Information
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)