Amazing AZ6A21-01M
Part No.:
AZ6A21-01M
Manufacturer:
Amazing
Category:
TVS Diodes
Package:
MCSP0603P2YS
Description:
TVS DEVICE LOW SPEED 1-CH 2.1V
Shipping
AZ6A21-01M Information
Manufacturer:
Amazing
Package/Case:
MCSP0603P2YS
Series:
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
2.1V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
2.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
4.4V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22A
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
Power Line
Capacitance @ Frequency:
105pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TC)