Amazing AZ5H25-01B
Part No.:
AZ5H25-01B
Manufacturer:
Amazing
Category:
TVS Diodes
Package:
CSP0603P2Y
Description:
LOW CAP ESD HIGH SPEED 1-CH 5V
Shipping
AZ5H25-01B Information
Manufacturer:
Amazing
Package/Case:
CSP0603P2Y
Series:
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.5A
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
USB
Capacitance @ Frequency:
2.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TC)