Assmann WSW Components A-TB762-TJ05D
Part No.:
A-TB762-TJ05D
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERMINAL BLOCK
Shipping
A-TB762-TJ05D Information
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
5
Positions Per Level:
5
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C