Assmann WSW Components A-TB508-VK10
Part No.:
A-TB508-VK10
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
Shipping
A-TB508-VK10 Information
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
10
Positions Per Level:
10
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C