Assmann WSW Components A-TB508-TJ13D
Part No.:
A-TB508-TJ13D
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM
Shipping
A-TB508-TJ13D Information
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
13
Positions Per Level:
13
Pitch:
0.200" (5.08mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C