Assmann WSW Components A-TB500-VK11
Part No.:
A-TB500-VK11
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 11POS 45DEG 5MM
Shipping
A-TB500-VK11 Information
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
11
Positions Per Level:
11
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C