Assmann WSW Components A-TB500-VG21SB
Part No.:
A-TB500-VG21SB
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM
Shipping
A-TB500-VG21SB Information
Active
Type:
Plug for Unshrouded Header
Number of Positions:
21
Positions Per Level:
21
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
90°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
14-22 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C