Assmann WSW Components A-TB500-OQ24CH
Part No.:
A-TB500-OQ24CH
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 24POS 90DEG 5MM
Shipping
A-TB500-OQ24CH Information
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
24
Positions Per Level:
24
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
20 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C