Assmann WSW Components A-TB381-TJ09U
Part No.:
A-TB381-TJ09U
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERMINAL BLOCK
Shipping
A-TB381-TJ09U Information
Active
Type:
Plug, Female Sockets
Number of Positions:
9
Positions Per Level:
9
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
1.5mm²
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C